Zszywki – Definicja zszywki określa rodzaj drutu, który jest prostokątnie zagięty. Jego zadaniem jest zszywanie kartek papieru, za pomocą urządzenia do tego przeznaczonego zwanego zszywaczem. Zszywki dzielą się na wiele rodzajów, w zależności od ich przeznaczenia, różnią się między sobą kształtem, wielkością i materiałem z jakich są wykonane. Każdy rodzaj zszywek pasuje, tylko do określonego zszywacza, ze względu na parametry i możliwości konstrukcji zszywaczy.

zszywki grandZszywki przed użyciem są uformowane w kształcie kwadratu, sklejone są między sobą delikatnym klejem aby w łatwy sposób umożliwić aplikację go do zszywacza. Zazwyczaj taka zgrzewka zszywek liczy łącznie 1000 szt pojedynczych zszywek, gdyby nie były sklejone włożenie ich pojedynczo do zszywek byłoby prawie niemożliwe. Zadaniem zszywek jest połączenie dwóch lub więcej materiałów. Najbardziej popularne są oczywiście zszywki, które używa się przy pracach biurowych, łączone kartki papieru. Dzięki zaostrzonym końcówką z łatwością przebijają kartki i zaginają się przeważnie do wewnątrz, jednak można używać zszywaczy, które mają tak ukształtowane zagłębienia,, aby zszywki zaginały się na zewnątrz. Jednak, są rodzaje zszywek, które nie zaginają się w ogóle, ten rodzaj stosuje się przy produkcji mebli, gdzie stosuje się je do połączenia materiału obiciowego z drewnianą ramą.

Zastosowanie zszywek w poligrafii ma ogromne znaczenie, stosuje się do wykonywania opraw zeszytowych. Są one wykonane ze specjalnego materiału, aby zwiększyć ich twardość, muszą one bowiem przebić kartki powlekane.

Inną odmianą zszywek, których używa się w poligrafii są zszywki oczkowe. Oczka tych zszywek tworzą zawieszkę , przez co zszyte dokumenty można umieścić w segregatorze.

 

Comments

comments