Zszywacz – jest to urządzenie, które służy do łączenia między innymi: kartek papieru, tapicerki z ramą, a nawet drewnianych listew. Zszywacze biurowe posiadają rowki, których zadaniem jest zawijanie końcówek do zewnątrz i na zewnątrz. Trwalsze połączenie daje zawijanie do wewnątrz, zawinięcia zewnętrze służy w przypadku tymczasowego łączenia dokumentów (usunięcie takiego łączenia nie powoduje uszkodzenia dokumentu).

 

Rodzaje zszywaczy według przeznaczenia:

Zszywacz biurowy – najbardziej popularne model, jest on zbudowany z ramienia ruchomego, w którym są umieszczone zszywki oraz nieruchomej podstawy. Zszywki dociskane są za pomocą sprężyny, a blaszka od góry dociska pionowo zszywkę wbijając ją w kartki papieru. Następnie zaokrąglone rowki zawijają ją do wewnątrz.

zszywacz biurowy

Zszywacz introligatorski – jego zasada jest dokładnie taka sama jak w przypadku zszywaczy biurowych. Jednak ze względu na jego przeznaczenie wykonany on jest z trwalszych materiałów, jego ramię jest wydłużone i ma większy zakres pracy, wszystko po to by mógł zszywać np: grzbiety książek czy broszur.

zszywacz introligatorski

Zszywacz tapicerki – służy do łączenia tapicerki z ramą drewnianą. W większości są to urządzenia pneumatyczne ze względu na grubość przez jaką zszywki muszą zostać przebite.

zszywacz tapicerki

Zszywacz stolarski – służy do łączenia listew drewnianych. Jak wyżej są to urządzenia także pneumatyczne.

zszywacz stolarski

Zszywacz magazynowy – służy do łączenia kartonów, oraz etykiet do powierzchni z drewna.

zszywacz magazynowy

 

 

Dziurkacze różnią się między sobą takimi cechami jak: 

– długość ramienia

– wielkość zszywek i ich kształt

– liczba głowic zszywających

 

 

Comments

comments