Zeszyt – z definicji można wyczytać, że są to kartki papieru zszyte lub sklejone. Stosuje się je w celu zapisywania informacji czy rysowania, kolorowania itp.

W zeszytach najczęściej nadrukowane są już fabrycznie niebieskie, czarne lub czerwone linie, w odstępie dzięki ustalonym normą co 0,5 cm.  Pomagają one podczas pisania, to dzięki nim zeszyty dzielimy na:

zeszyt w kratkę – linie w tym zeszycie są ułożone w kratkę co pół centymetra, są one najczęściej spotykane, ich przeznaczenie to  technika, matematyka i przedmioty ścisłe. Stosuje się je także w życiu codziennym w domu czy w pracy.

zeszyt w linie – tutaj linie ułożone są równolegle do siebie co 0,9 cm, stosowane w szkole na przedmiotach humanistycznych. Ułożenie takie linii ułatwia pisanie tekstów.

zeszyt do nut – zeszyt z pięcioliniami, czyli głównym elementem pisania nutowego. Linie ułożone są tutaj równolegle do siebie, jest ich łącznie pięć.

zeszyt gładki – jak sama nazwa wskazuje, nie ma tutaj nadrukowanych linii, ich przeznaczenie to przedmioty typu biologia, dla dzieci służy do rysowania.

zeszyt milimetrowy – zeszyt, który ma ułożone linie w kratkę, z tą różnicą, że odstępy między liniami to jeden milimetr. Co 5 milimetrów linie są mocniej zaznaczone. Używa się ich głównie przy przedmiotach technicznych, różnego rodzaju wykresach itp.

papier kolorowy – jest to zeszyt, który posiada arkusze z różnym kolorem, mające po przeciwnej stronie klej. Stosuje się je w szkole, gdzie można wyciąć dowolny element i nakleić go na przygotowanych osobnych  kartonach czy innych obiektach.

 

Zeszyty są wykonywane w kilku formatach. Najmniejszy to A6, dalej A5 najbardziej powszechny w szkole oraz A4, którego cechą charakterystyczną jest linia wzdłuż kartki, zwana marginesem.

Zeszyt składa się poza kartkami papieru, z grubszej okładki (często kolorowej). Ilość kartek zaczyna się od 16 stron aż do 192. Najbardziej popularne są jedna zeszyty 32, 60 i 96 kartek. Te ostatnie czyli zeszyty, które mają 96 kartek nazywane są potocznie brulionem.

 

zeszyt w kratke zeszyt w linie zeszyt gładki zeszyt milimetrowy papier kolorwy

Comments

comments