Temperówka – jest małych rozmiarów przyrząd, którego zadaniem jest ostrzenie przyrządów piśmienniczych, takich jak ołówki czy kredki. Jest to przeważnie przyrząd ręczny, chociaż do nabycia są także temperówki elektryczne. Zasada pracy jest jednak identyczna, każda temperówka, ma umieszczone nie dużych rozmiarów ostrze, znajduje się zawsze w bliskiej odległości stożkowatego otworu, do którego umieszczane są przyrządy piśmiennicze. Po umieszczenie na przykład kredki i obracanie jej powoduje, że ostrze przycina niewielkie i cienkie kawałki drewna, które służą jako oprawa kredki. Jednocześnie podczas ostrzenia obudowy wkładu grafitowego, czyli drewna, ostrzy się także sam grafit. Temperówka jest bowiem bardzo dokładnie skonstruowana, wszystko po to by czubek grafitu był idealnie ostry.

Najczęściej spotykane są temperówki ręczne gdzie trzymając temperówkę w ręce wkładamy do niej przedmiot i obracamy go drugą ręką. Jednak są temperówki gdzie po włożeniu do niej kredki czy ołówka, mamy z drugiej strony korbkę do obracania, dzięki czemu za pomocą mniejszej siły możemy znacznie szybciej naostrzyć większa ilość przyrządów piśmienniczych. Rzadziej spotykane są temperówki mechaniczne, z małym silnikiem, w tym wypadku wystarczy włożyć do środka ołówek, a maszyna wykona za nas całą prace.

Dawniej jako temperówki używano żyletki która umieszczona była w specjalnym przyrządzie, odcinanie cienkich kawałków drewna przypominało obieranie marchewki.

 

Temperówka na żyletkę:

temperowka na zyletke

Temperówka zwykła:

temperowka

temperówka elektryczna:

temperowka elektryczna

 

 

Comments

comments