Skaner – jest to urządzenie, którego zadaniem jest zbieranie informacji poprzez odczytywanie obrazu, kodów magnetycznych lub paskowych, fal radiowych do skaner recznyelektronicznej formy. Skaner przeszukuje po kolei pasma informacji, a następnie odczytuje je lub rejestruje. Urządzenie przetwarza wszystkie dane w kolorze, skanowany obraz jest wykonywany poprzez kolejne linie obrazu, przesuwając się po całym obszarze. W przypadku skanerów zabudowanych głowica przesuwa się wzdłuż całego obrazu, aż do momentu odczytania całości, w przypadku skanerów ręcznych, trzeba skierować ją po całym obiekcie. Aby zadanie było prostsze wiązka lasera ma kolor czerwony, aby użytkownik widział czy cały obraz został przeskanowany.

Rodzaje skanerów:

skaner optyczny – w przypadku komputerów, jest to urządzenie, które przetwarza statyczny obraz jak na przykład kartka papieru, siatkówka oka, kod kreskowy itp do postaci cyfrowej (czyli do pliku na komputerze). Taki obiekt zapisany w postaci pliku, można przerabiać i poddawać dalszej obróbce.  Skanery tego typu służą do archiwizacji dokumentów, obróbki obrazu, systemu zabezpieczeń itp.

skaner magnetyczny – w urządzeniach tych umieszczona głowica zczytuje informacje, które zapisane są w pasku magnetycznym. Z takiego rozwiązania korzystamy na przykład podczas korzystania z kart płatniczych.

skaner elektroniczny – w tym przypadku czytnik czyta informacje, które znajdują się w obiekcie. Następuje to poprzez bezpośredni styk z układem w obiekcie.

skaner radiowy – czytnik odczytuje w tym przypadku informacje poprzez drogę radiową. Zasięg takich czytników w przypadku skanerów nie jest duża i wynosi około kilkanaście – kilkadziesiąt centymetrów. Można powiedzieć, że tego typu skanery wypierają metodę przekazu magnetyczną, ze względu na wygodę korzystania.

 

skaner reczny 1

 

Podział skanerów ze względu na przeznaczenie:

  • skaner ręczny
  • skaner płaski
  • skaner bębnowy
  • skaner do slajdów
  • skaner do filmów fotograficznych
  • skaner kodów kreskowych
  • Skaner 3D (przestrzenny)
  • skaner lustrzany
  • skaner pryzmatowy
  • skaner światłowodowy

W branży komputerowej występuje wiele skanerów zarówno w formie urządzeń dodatkowych do komputera jak i zamontowanych w urządzeniach wielofunkcyjnych. Obecnie praca biurowa bez tych urządzeń była by bardzo utrudniona, większość dokumentów jest teraz przesyłana drogą elektroniczną, jednak aby to nastąpiło potrzeba urządzenia, które zapisze pożądany dokument do postaci cyfrowej, czyli pliku komputerowego. Skanery optyczne mają określone parametry techniczne, które określają jego szybkość pracy oraz rozdzielczość z jaką mogą przetwarzać obraz.

Comments

comments