Segregator biurowy – jest najczęściej spotykanym rodzajem segregatora. Służy on do porządkowania i archiwizowania różnego rodzajów dokumentów, ułatwia on także ich przeszukiwanie. Wszystkie segregatory wyposażone są dwa modele mechanizmów: dźwigniowy oraz kółkowy. Rozstaw ramion w obu mechanizmach, jest zunifikowany i dostosowany do rozstawu dziurkującego dziurkaczy.segregator

Cechą wspólną dla większości segregatorów jest specyficzny otwór na grzbiecie, który ułatwia wyciąganie segregatora. Segregatory mają trzy różne rozmiary A3, A4, A5. Jego okładki wykonywane są przeważnie z twardej tektury, modele lepszej jakości dodatkowo pokryte są folią PP. Kolejną wspólna cechą segregatorów jest etykieta umieszczona na grzbiecie. Lepsze modele mają wymienną etykietę, dzięki czemu wystarczy zmienić opis , aby mógł zostać użyty do innego projektu. Modele starsze i ekonomiczne etykietę mają przyklejoną do grzbietu.

 

Opis techniczny segregatora:

 

Okładka – zasadnicza część segregatora, która decyduje o jego wartościach technicznych oraz estetycznych. Są tutaj dwa rodzaje okładek, introligatorska oraz okładki nieoprawiane, z tektury litej lub tworzyw sztucznych.

Wyklejka – jest to materiał, którym okleja się wewnętrzną część okładki. Przeważnie jest to po prostu papier kolorowy lub biały, w lepszych modelach wykorzystuje się papier laminowany.

Okleina zewnętrzna – jest to materiał, którym okleja się zewnętrzną część okładki. Wyróżniamy tutaj okleiny na bazie papieru oraz PCV z wyściółką papierową.

Okucia – są to części metalowe segregatora, oczka, szyny, mechanizmy dźwigowe i ringowe.

Mechanizm ringowy – jest to zamknięcie, które stosowane jest głównie w segregatorach reklamowych i biurowych o grzbiecie  do 5cmmechanizm ringowy

Mechanizm dźwigowy – jest to najczęściej spotykane zamknięcie, segregator wyposażony w taki zamek, otwierany jest i zamykany za pomocą dźwigni. System ten jest bardzo prosty w obsłudze i pozwala na przechowywanie dużej ilości dokumentów.mechanizm dźwigowy

Kieszonka na etykietę – jest to przezroczysta koszulka, zgrzewana lub klejona. Znajduje się ona na grzbiecie segregatora, służy ona do umieszczania w nich etykiet opisującyyh zawartość segregatora.

Comments

comments