Plastelina – technicznie to mieszanka wazeliny z kredą czyli węglanem wapnia oraz kwasami tłuszczowymi. W praktyce to ulubiona rzecz artykułach szkolnych, która służy do modelowania różnych obiektów przestrzennych. Masa ta ma niezwykłe właściwości nadające się do kształtowania przeróżnych figur, w temperaturze zbliżonej do temp. człowieka staje się bardzo elastyczna dzięki czemu w łatwy sposób dzieci mogą ją kształtować. Po zakończonej pracy gdy odkładamy ją na miejsce, plastelina stygnie do temperatury pokojowej i staje się twarda. Substancja ta jednak nie zastyga na zawsze, proces jej stwardnienia może powtarzać się w nieskończoność,  przez co z produktu tego można korzystać wielokrotnie. Jedynym problem jest zmieszanie kolorów, raz wymieszana zmienia swoją barwę na zawsze. Plastelina nie wysycha także na powietrzu, nie brudzi się i nie wydziela toksycznych dla dzieci i środowiska substancji. Są dwie metody jej zmiękczenia przed przystąpieniem do modelowania, pierwsza najbardziej znana i powszechna to rozgniatanie w dłoniach, pocieranie i duszenie, ręce przekazują ciepło i materiał staje się coraz miękki, druga metoda to umieszczenie jej w naczyniu z wodą i podgrzanie. Jej zastosowanie obok najbardziej powszechnego czyli zabawy dla dzieci, znajduje także przy drobnych pracach montażowych, można jej użyć także do uszczelniania.

 

plastelina

 

Jest kilka produktów podobnych do plasteliny, jednym z nich jest ciastolina. Jej skład różni się całkowicie, składa się ona bowiem z wody, soli i mąki. Jeśli chodzi o modelowanie i tworzenie figur, niczym się nie różni od plasteliny, jest bezpieczna i przyjemna w dotyku. Jednak po otwarciu z hermetycznego pojemnika po pewnym czasie na otwartym powietrzu wysycha i twardnieje, z czasem zaczyna się kruszyć i nie da się jej formować. Po każdej zabawie musi być więc chowana z powrotem do pojemnika, który wydłuża jej funkcjonalność. Ma ona jednak swoje zalety, jedną z nich jest brak potrzeby rozgrzewania przed modelowaniem, ciastolina ma właściwości plastyczne przez cały czas, dodatkowo jej kolory są dużo bardziej intensywne od plasteliny.

 

ciastolina

 

Trzecim rodzajem masy służącej do modelowania jest popularna i znana modelina. W jej skład wchodzą sole nienasycone kwasów tłuszczowych oraz syntetyczne żywice, które w procesie sieciowania pod wpływem wysokiej temperatury powodują twardnienie. Główna różnicą pomiędzy modeliną a plasteliną jest to, że pod wpływem wysokiej temperatury modelina twardnieje na zawsze. Po wymodelowaniu obiektu wystarczy umieścić swoją figurkę w naczyniu z wodą i podgrzać, po chwili otrzymujemy twardy odporny już na zawsze obiekt. Modelina znana jest głównie z dzieciństwa, kto z nas nie bawił się tym materiałem? jednak modelina ma zastosowanie nie tylko przez dzieci, używa się jej także na zawodach plastycznych przy produkcji biżuterii i rzeźby użytkowej.

 

modelina

 

HISTORIA:

Plastelina została wynaleziona w 1880 roku przez Franza Kolba, który był aptekarzem.

 

Comments

comments