Pisak – co prawda mało podobny, jednak pod tym pojęciem kryje się zwykły długopis, z tą różnicą, że zamiast tuszu w środku znajduje się nasączony kolorowym tuszem rdzeń. Zasada działania jest jednak ta sama, tusz spływa na końcówkę i przenoszony jest na kartkę papieru. Oczywiście końcówka pisaka nie posiada kulki jak długopis, jest porowata i znacznie grubsza. Pisak jest pojęciem ogólnym, dzieli się go na powszechnie używane flamastry, markery oraz mazaki.

Czym różnią się od siebie te modele? odpowiedź jest nadzwyczaj prosta – grubością kreski. Flamastry i mazaki nie przekraczają grubością pisania 4mm, markery zaś to cała reszta, której grubość pisania przekracza 4mm. Końcówki zarówno w jednym jak i w drugim przypadku mogą być okrągłe lub ścięte.

 

markery ścięte i okrągłe

 

Kolejnym podziałem jest rodzaj tuszu umieszczonego w pisaku. Może on być permanentny (czyli niezmazywalny) w takiej wersji występuję zdecydowana większość modeli na rynku. Są pisaki zmywalne, które stosuje się do pisania na specjalnych tablicach, gdzie z łatwością można wymazywać wszystko nawet po jego wyschnięciu. Ostatnim najrzadziej spotykanym modelem jest marker transparentny (przezroczysty) stosowany do oznaczania tekstu w gazetach  czy innych drukach za wyjątkiem książek.

Comments

comments