obwolutaObwoluta – pod tym pojęciem, kryje się w rzeczywistości kilka definicji. Pierwsza określa je jako papierową okładkę, która nakładana jest na główną okładkę książki. Tego typu okładka ma zagięte brzegi, zachodzą one przeważnie na wewnętrzne strony okładzin okładki.  Stosowanie takich okładek, daje prestiż i podnosi rangę wydawcy. Głównym zadaniem obwoluty jest ochrona okładki głównej książki, jednak można na jednej stronie drukować informację, czy po prostu nanieść  obraz czy rysunek, w celach ozdobnych. Dodatkowo, aby nadać lepszy wygląd obwoluta jest lakierowana lub laminowana. Księgi czy inne ważne dokumenty, mają okładki oklejane płótnem, jej główna strona służy do opisu głównego, natomiast skrzydełka, mogą posłużyć jako miejsce na streszczenia, recenzje, czy po prostu inne informacje.

Pod tym pojęciem jednak obecnie występują obwoluty a kategorii materiałów biurowych jako koszulka na dokumenty. Pojęcie to jest często używane własnie w tym znaczeniu, służy jako ochrona do dokumentów. Jej główna zaletą jest fakt, że kartki schowane do środka, są zabezpieczone przed zniszczeniem, nie tylko chronione są przed pognieceniem, zabrudzeniem, ale także przez zamoczeniem. Obwoluta wykonana jest bowiem z cienkiego tworzywa sztucznego, które dodatkowo może być lakierowane. Istnieje wiele rodzajów obwolut/koszulek na dokumenty, są one matowe, przezroczyste, krystaliczne a także kolorowe.  Koszulki tego typu mają zawsze dziurki, do wpięcia do segregatora, inne modele posiadają wcięcia w kształcie litery „L”, których zadaniem jest ułatwienie wyciągania kartek.

 

koszulka na dokumenty

 

Obwoluty / koszulki idealnie nadają się do klasterów na wizytówki, płyty CD, czy zdjęcia, ich zastosowanie jest bardzo szerokie, mamy  z nimi kontakt na co dzień. Jak wiele akcesoriów biurowych nie zauważamy ich pomocy jaką dają nam te drobne przedmioty. Ich rozmiary są bardzo różne, wszystko zależy od ich zastosowania.

Comments

comments