Nożyczki – jest to urządzenie, którego zadaniem jest przecinanie różnego rodzaju materiałów, za pomocą użycia niewielkiej siły. To dzięki konstrukcji, nożyczki wykorzystują zasadę dźwigni, przez co poprzez niewielki nacisk noże z łatwością tną kartki, tekstylia, włosy, tekturę, czy nawet blachę w przypadku bardziej zaawansowanych modeli.

Narzędzie to zostało wynalezione już w latach XV przed naszą erą w Egipcie. Dzisiaj jest to narzędzie niezbędne do funkcjonowania każdej firmy, także w naszych domach nie da się obejść bez tego narzędzia. Używamy ich głownie przy pracy biurowej tnąc kartki, ale ich zastosowanie jest znacznie większe, praca w niektórych branżach bez nich nie była by praktycznie możliwa. Pierwszym przykładem jest zawód fryzjera, czy strzyżenia owiec, to główne narzędzie do pracy. Kolejnym ważnym zastosowaniem jest krawiectwo, gdzie praca bez nich nie mogła by funkcjonować. Dla kobiet w gabinetach SPA występuje szereg nożyczek do paznokci czy obcinania skórek, modeli w takich gabinetach jest naprawdę bardzo dużo, są nożyczki cienkie i długie, aż do krótkich cążek. Bardzo ważną role spełniają w medycynie gdzie występują w bardzo bogatej postaci: nożyczki ostre, nożyczki tępe. nożyczki proste, nożyczki zaokrąglone, nożyczki do przecięcia pępowiny, nożyczki stich i wiele innych. Zastosowanie ich przy produkcji pożywienia również jest niezastąpione, przy krojeniu drobiu nie można było by się bez nich obejść. Mniej znane w życiu codziennym  są nożyczki do cięcia blachy, czy krzewów, gałęzi tak zwane nożyce ogrodowe.

Budowa nowoczesnych noży składa się z dwóch ostrzy, które połączone są na jednej osi z uchwytami na palce po przeciwnej stronie. Ostrza, które przechodzą koło siebie delikatnie stykają się ze sobą przechodzą koło siebie płaską powierzchnią.

Nożyczki mogą być prawo lub leworęczne, dzieli się je także na wielkość, która jest bardzo różnorodna od kilku do kilkudziesięciu centymetrów, ostrza są grubsze lub chudsze, wszystko w zależności od zastosowania. Materiał z którego wykonane są nożyczki, także jest bardzo różnorodny i uzależniony do jakiej pracy mają być przeznaczone, uchwyt może być metalowy lub plastikowy, oczka na palce są bardzo różnorodne i przybierają przeróżne kształty. Specjalistyczne nożyczki mają także możliwość wkręcania specjalnych podpórek na kciuk – często można spotkać takie dodatki u fryzjera, gdzie wygoda przy korzystaniu z tego narzędzia jest nader ważna.

 

nożyczki biurowe

 

Nożyczki biurowe

nożyczki chirurgiczne

Nożyczki chirurgiczne

nożyczki do blachy

nożyczki do blachy

nożyczki fryzjerskie

nożyczki fryzjerskie

nożyczki krawieckie

nożyczki krawieckie

Comments

comments