Niszczarka – jest to urządzenie, które służy do cięcia papieru, dowodów osobistych, płyt CD/DVD w taki sposób, aby ich odtworzenie było bardzo trudne do odtworzenia (chodzi o dokumenty papierowe) lub niemożliwe (jeśli chodzi o płyty CDR/DVD czy dowody osobiste, karty płatnicze itp.). Jednak to nie jedyne zastosowanie tego urządzenia, dzięki niszczarką zyskujemy więcej miejsca, a utylizacja odpadów papierowych jest łatwiejsza.

W dzisiejszych czasach, życie bez niszczarki jest po prostu niemożliwe. Od 1997r istnieje ustawa o Ochronie Danych Osobowych (Dz. U. nr 133 poz. 883) dlatego też firmy i urzędy są zmuszone do niszczenia dokumentów. Nikt nie chce, aby faktury, wyciągi bankowe i inne ważne dokumenty trafiły w niepowołane ręce. Dlatego tak ważne jest zadbać o to, by wszystkie ważne dokumenty nie trafiały do kosza, przed wcześniejszym przepuszczeniu ich przez niszczarkę.

Technologia niszczarek na przestrzeni paru lat bardzo poszła do przodu. Urządzenia te już nie tylko tną kartki pionowo, ale przycinają na małe kawałeczki, nawet do szerokości 0,7mm. Została poprawiona technologia samej pracy głowicy, obecnie można już włożyć jednorazowo do podajnika tnącego kilkadziesiąt kartek, praca ciągła także została znacząco wydłużona. Obecnie produkty te można kupić od stu złotych, do kilku tysięcy.  Jest wiele czynników, na które składa się cena za niszczarkę.

niszczarka

 

Poniżej przestawię cechy niszczarek, tak aby klient chcąc kupić takie urządzenie wiedział czym się kierować. Od podstawowych informacji jakimi się powinno kierować przy dobrze niszczarki takimi jak:

– wielkość kosza na ścinki

– hałas jaki wytwarza niszczarka

– ile jednorazowo można włożyć kartek do zniszczenia

– długość pracy ciągłej

– solidność wykonania niszczarki

To podstawowe parametry, na które należy zwrócić uwagę przy doborze niszczarki do domu. Przy wyborze tego urządzenia do firmy, urzędów czy innych instytucji należy już niestety przyjrzeć się większej ilości parametrów:

– solidne wykonane noże tnące

– moc silnika

– obudowane zespoły napędowe noży tnących

– co poza papierem możne także zniszczyć niszarka

– poziom bezpieczeństwa DIN

Poziom bezpieczeństwa DIN określa stopień tajności niszczonych dokumentów. Poniżej przedstawione są poziomy bezpieczeństwa:

DIN 1scinki DIN 1

zastosowanie: zwykła korespondencja

rodzaj cięcia noży: cięcie paskowe

szerokość ciętego paska: 12mm

 

 

DIN 2scinki DIN 2

zastosowanie: korespondencja i materiały wewnętrzne

rodzaj cięcia noży: cięcie paskowe

szerokość ciętego paska:  do 6mm

 

 

DIN 3din3

zastosowanie: materiały poufne

rodzaj cięcia noży: cięcie paskowe

szerokość ciętego paska:  do 2mm

wymiar ścianki: max 4x80mm

 

DIN 4scinki DIN 4

zastosowanie: materiały tajne

rodzaj cięcia noży: cięcie paskowo – odcinkowe

szerokość ciętego paska:  max 2x15mm

 

 

DIN 5din5

zastosowanie: materiały ściśle tajne

rodzaj cięcia noży: cięcie paskowo – odcinkowe

wymiar ścianki:  max 0,8x13mm

 

 

DIN6din6

zastosowanie: materiały ściśle tajne

rodzaj cięcia noży: cięcie paskowo – odcinkowe

wymiar ścianki:  max 1x5mm

Comments

comments