Laminator – jest to urządzenie, które służy do laminowania, czyli pokrywania powierzchni laminatem. Ale po kolei, co to jest laminat?, jest to specyficzne tworzywo sztuczne, które powstaje w wyniku złączenia dwóch materiałów (których właściwości mechaniczne i fizyczne, różnią się od siebie). Pomiędzy warstwami znajduje się tak zwane wypełnienie, służące jako lepisz. Same warstwy to w pewnym sensie zbrojenie, mogą być one wykonane z włókien ciągłych, ułożonych w jednym kierunku lub też tkanin z włókna ciętego. Sam laminat jest bardzo wytrzymały wzdłuż swoich włókien, jednak słabnie w kierunku prostopadłym do do warstw. Przykładem może być tutaj drzewo, którego włókna są bardzo wiotkie ale zarazem sprężyste.

 

laminator fellowes

 

Laminowanie to zaś pokrywanie powierzchni wyżej opisanym w skrócie laminatem. Czynność tą wykonuje się w celu zwiększenia wytrzymałości mechanicznej i odporności na wilgoć lub też dla lepszego wyglądu. W branży poligraficznej laminowanie polega przyklejeniu na powierzchnie pokrytą nadrukiem specjalną folię. Ale w branży szklarskiej, proces ten wygląda już zupełnie inaczej. Tutaj przy pomocy folii zlepia się ze sobą dwie tafle szkła. Dzięki takiej obróbce, szkło zyskuje dodatkową osłonę, staje się bardziej wytrzymałe, a w przypadku zbicia odłamki szkła nie rozsypują się. Idealnym przykładem jest tutaj przednia szyba samochodu, jest ona bardzo wytrzymała w podczas wypadku mimo stłuczenia szyby pozostaje ona na miejscu niczym sztuczne tworzywo. Są różne rodzaje folii laminacyjnej, w zależności od jej zastosowania, bowiem dzięki jej właściwości szkło może zostać przyciemnione, czy też nie przepuszczać promieni UV. Specjalne zastosowanie ma ona także w przypadku szyb pancernych. Kolejnym przykładem jest także, dobrze nam znany przemysł meblowy, gdzie proces laminowania polega na pokryciu płyty laminatem i pod wpływem prasowania pod dużym ciśnieniem. Dzięki temu drewno staje się bardziej wytrzymałe i elastyczne jednocześnie.

Na rynku są dostępne laminatory elektryczne, które służą podczas prac biurowych, w domu czy w szkole. Urządzenia te są nadzwyczaj proste w obsłudze, wystarczy zakupić folie laminacyjną (są rożne wymiary oraz grubości folii określanej w mikronach). Teraz wystarczy włożyć do urządzenia dokument, który chcemy oprawić wraz z folią a maszyna wykona resztę pracy. Dzięki temu możemy w łatwy i szybki sposób zapewnić ochronę ważnym dokumentom czy zdjęciom. Dokumenty oprawione w taki sposób nie da się przedrzeć, są odporne na wilgoć, wodę oraz inne czynniki środowiska. Laminatory dostępne są już na rynku od ok. 200 zł brutto.

Comments

comments