Koperta – jest to płaskie opakowanie przeważnie papierowe, którego głównym przeznaczeniem jest przesyłka dokumentów, listów, kartek pocztowych oraz innych przesyłek za pośrednictwem poczty. Koperty zostały wymyślone w celu ochrony tych przesyłek, dzięki nim materiały w nich przewożone są dobrze zabezpieczone. W zależności od przesyłanych przedmiotów, używa się rożnych kopert. Jest ogólnie przyjęte adresowanie, dlatego aby wszystkie opisy były standardowe i jednolite. Ważne jest dokładne opisanie koperty, ponieważ znajdują się na niej dwa adresy: nadawcy oraz odbiorcy, wpisanie w błędnym miejscu może być przyczyną złego dostarczenia przesyłki. Standardy nakazują nadawcy opis koperty w następujący sposób:

adres odbiorcy – musi znajdować się w połowie wysokości koperty po prawej stronie

adres nadawcy – należy umieścić w lewym górnym rogu koperty. (można też napisać go na odwrocie koperty)

znaczek – naklejany jest w prawym górnym rogu koperty.

wzór opisania koperty

 

Koperty dzieli się zarówno pod względem przeznaczenia jak i wielkości, a także koloru. W pierwszym przypadku można wskazać takie koperty jak:

koperta zwykła  koperta standardowa, która jest najczęściej wykorzystywana. Używa się jej do zabezpieczenia różnego rodzaju korespondencji, pocztówek itp.

koperta z rozszerzonym bokiem i spodem – nie różni się od zwykłej koperty, jednak ze względu na rozszerzane boki można do niej umieścić więcej kartek.

koperta z folią bąbelkową  – w środku koperty umieszczona jest cienka warstwa folii z bąbelkami. Stosuje się je w celu zabezpieczenia przesyłki. W takich kopertach można przesyłać nie tylko dokumenty, ale także mniejsze dokumenty.

koperta bezpieczna – są to specjalne koperty (bankowe i depozytowe) ich przeznaczeniem jest przechowywanie tajnych dokumentów. W tego typu kopertach mogą być specjalne zabezpieczenia, jak na przykład specjalne zamknięcie poprzez taśmę samoklejącą, której po zaklejeniu nie da się otworzyć nie rozrywając koperty. Koperty te są zrobione ze specjalnego tworzywa, przez które nie da się zajrzeć co jest w środku. Są one także bardzo wytrzymałe.

 

Kolejną cechą charakterystyczną dla koperty jest ich sposób klejenia. Dzieli się je w tym wypadku na trzy typy:

koperta klejona na mokro (oznaczenie NK) – W tym wypadku zamknięcie koperty jest pokryte specjalnym klejem, który jest suchy i można go bez problemu dotykać bez obawy zabrudzenia czy sklejenia. Aktywuje się on dopiero w kontakcie z wodą lub inną cieczą, wystarczy go delikatnie nawilżyć, aby stał się klejący. Następnie należy zamknąć kopertę i to wszystko. Rozwiązanie jest bardzo praktyczne i trwałe, klej szybko zasycha i nie pozostaiwa zabrudzeń.

koperta samoklejąca (oznaczenie SK) – występuje tutaj klej na bazie lateksu, umieszczony jest na dwóch klapach koperty, które łączy się ze sobą. Dotykając klapkę ręką nie brudzimy się, klej aktywuje się wyłącznie przy styku z drugą klapką na której znajduje się ten sam klej. Ograniczeniem jest w tym wypadku niestety czas, średnio zamknięcie takie wytrzymuje około jednego roku.

koperta samoklejąca z paskiem ( oznaczenie HK) – w tym wypadku na klapce znajduje się klej pokryty paskiem, który zabezpiecza klej przed wyschnięciem. Można porównać tą metodę do zwykłych etykiet czy naklejek. Wystarczy zedrzeć pasek zabezpieczających, przyłożyć klapkę do koperty i to wszystko, koperta jest zaklejona. Metoda ta jest zdecydowanie najlepsza, ponieważ koperty takie są cały czas dobrze zabezpieczone, można na nich drukować bez obawy o zabrudzenia. Gwarancja na ten rodzaj koperty wynosi 5 lat.

 

Koperty w większości mają kolor biały, jednak są także modele ozdobne (kolorowe). Jedną z innych cech jakie posiadają to przezroczyste okienka, które umieszczane są na kopertach o formatach C6, DL i C6/5. Ich standardowy rozmiar wynosi 45 x 90 mm, można oczywiście nabyć koperty z okienkami o innych wymiarach oraz na innych formatach, producenci wykonują takie modele pod szczegółowe zamówienia klientów. Dzięki takiemu rozwiązaniu adres znajdujący się na dokumencie znajdującym się wewnątrz koperty jest widoczny przez cały czas i nie trzeba go dodatkowo przepisywać na kopercie.

 

 

Comments

comments