Datownik – to w pewnym sensie po prostu stempel, który został stworzony w taki sposób, aby można było w nim ustawiać i modyfikować czcionkę. Odbijając na papierze datownik pokazuje datę, może on jednak mieć dodatkowe funkcję stemplowe.

 

datownik stemple

 

Urządzenie to ma zastosowanie głównie w biurach, na poczcie, czy w innych instytucjach, wszędzie tam gdzie dokumenty muszą być oznaczone datą. Przeważnie jest to informacja o dacie przyjęcia danego dokumentu i zarejestrowania go lub  jeśli ważne jest aby było potwierdzenie kiedy przyjęto paczkę czy list jak to bywa na poczcie. Tam też używa się datownika w celu odbicia nim daty na znaczku, co jest informacją o skasowaniu znaczka, jak w przypadku biletu w komunikacji miejskiej. Tusz zastosowany bowiem jest niezmywalny, aby uniemożliwić po odklejeniu znaczka ponowne jego użycie.

W większych datownikach mieszczą się dodatkowo informacje o godzinie, poza opisanym przykładem najczęstszego używania datowników, modele z dodatkową opcją ustawienia godziny stosuje się szczególnie na przejściach granicznych. Podbijając paszport lub dokumenty przewozowe, można z szczególną dokładnością określić kiedy transportowany był dany towar.

Datowniki mają różna postać, na poczcie używa się datowników w postaci stempla, gdzie stosuje się specjalny niezmywalny tusz. Czcionkę zamacza się tutaj poduszka do stemplana poduszce do stempla i poprzez uderzenie odbija się dany wzór. Czcionka może być z gumy a także metalu, co jest cechą charakterystyczną w przypadku urzędów. Jest to bowiem dodatkowe zabezpieczenie przed fałszerstwem, na drukarce można podrobić pieczątkę, ale uderzając metalową czcionką na dokumencie pozostaje charakterystyczny znak, poprzez lekkie wgłębienie.

Comments

comments